Krakow

Gdy nowoczesność idzie w parze z historią

 

Jakie miasto w Polsce zdecydowanie warto odwiedzić?

 

Zadaj to pytanie znajomym, rodzinie czy wyszukiwarce internetowej. Odpowiedź, jaką dostaniesz, będzie w większości przypadków zbliżona – Kraków. Ale dlaczego? Co sprawia, że niemal wszyscy, bez względu, czy turystycznie, czy służbowo, właśnie tutaj spędzają czas najprzyjemniej? Wydaje się, że największą siłą Krakowa jest jego różnorodność, która pozwala mu trafić w gusta każdego.Lubisz zwiedzać?

 

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, miasto królów polskich jest tym, czego szukasz!

Przez wiele burzliwych stuleci Kraków zdołał zachować w całości swoje architektoniczne piękno. Jest w Polsce bezkonkurencyjny pod względem liczby imponujących historycznych budowli. Wymieńmy tylko kilka najważniejszych:Zamek Królewski na Wawelu

 

Wybudowany w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, Zamek na Wawelu przez wieki służył jako siedziba polskich władców i prawdziwy symbol polskiej państwowości. Ten wielki zamek, dziś muzeum, jest obowiązkowym przystankiem dla każdego zainteresowanego zwiedzaniem krakowskich skarbów.Katedra na Wawelu

 

Ponad 900 lat. Tradycyjne miejsce koronacji polskich królów. Obecne siedziba Archidiecezji Krakowskiej. Miejsce, gdzie Karol Wojtyła, późniejszy polski papież Jan Paweł II, przyjął święcenia kapłańskie. Katedra na Wawelu to miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć.

 

Kościół Mariacki

 

Kolejna krakowska perła, którą znajdziesz zaraz obok Rynku Głównego w Krakowie. Mierzy 80 metrów (262 stopy). Jej najbardziej znaną częścią jest Ołtarz Wita Stwosza – największy na świecie gotycki ołtarz i jeden ze skarbów narodowych. Jego burzliwa historia, m.in. zniknięcie z Bazyliki podczas II Wojny Światowej, tylko dodaje temu miejscu niezwykłego uroku.

 

Sukiennice

 

Niegdyś jeden z wiodących ośrodków handlu międzynarodowego, dziś jedna z ikon Krakowa i kolejna pozycja, którą znajdziesz na krakowskim Rynku Głównym. Przemierzanie jego majestatycznych murów dostarcza wszystkich wrażeń, jakich mógłbyś spodziewać się po perle średniowiecznej architektury.

 

Planty

 

Jeśli odwiedzisz Wawelskie Wzgórze, znajdziesz się równocześnie na terenie parku Planty. Obejmuje on obszar 21 tys. kilometrów kwadratowych i jest idealną propozycją dla szukających oddechu, a równocześnie atrakcją samą w sobie. To intensywnie zielone miejsce kryje wiele słynnych pomników, kapliczek i fontan, które zainspirowały licznych polskich twórców, w tym m.in. dramaturga, poetę i malarza Stanisława Wyspiańskiego (obraz „Planty w Krakowie”) i poetkę Marię Pawlikowską-Jasnorzewską (wiersz pt. „Planty”).

 

A co z nocnym życiem Krakowa?

 

To niesamowite, że miasto, które tak wiele oferuje wszystkim amatorom historii, jest równocześnie tak atrakcyjne dla spragnionych rozrywki pod znakiem muzyki, tańca i dobrego jedzenia. W internecie znajdziesz mnóstwo stron, dzięki którym możesz zapoznać się z bogatą ofertą krakowskich klubów, pubów, kawiarni i restauracji. Choćby:

 

Nightlife

 

Trip AdvisorCoś dla fanów sportu?

 

Równie znany jest Kraków wśród fanów sportowej rywalizacji. Zwłaszcza tych, którzy wielbią nasz sport narodowy - piłkę nożną. Mecze pomiędzy Wisłą Kraków i Cracovią to już ponad 100 lat niezwykle fascynującej historii. Dziś oba kluby mogą pochwalić się nowoczesnymi stadionami, co dla wszystkich fanów piłki nożnej oznacza futbolowe widowiska na najwyższym poziomie. Kraków oferuje też wiele amatorom aktywnego wypoczynku - z rozbudowaną mapą ścieżek rowerowych zapoznasz się nawww.rowerem-przez-krakow.pl.

 

Historia? Zabawa? Jedzenie? Sport?

Odpowiedź to Kraków!