Warte zobaczenia

Ciekawy wypad w okolice Krakowa? 10 miejsc, które warto zobaczyć przynajmniej raz

 

Wybierając się do Krakowa na tegoroczną edycję CONFidence, skorzystaj z okazji i odwiedź jedno z wyjątkowych miejsc w jego pobliżu. W końcu ile razy w życiu masz okazję przechadzać się olbrzymią kopalnią soli, oglądać skałę w kształcie wielkiej maczugi, zwiedzać legendarną jaskinię, średniowieczny zamek, rynek i opactwo? A co myślisz o odwiedzinach w domu papieża Jana Pawła II? Sprawdź, co kryje się nie dalej niż kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Małopolski!

 

1. Ojcowski Park Narodowy, 15 km na północ od Krakowa

 

 

Położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce i równocześnie koronnym dowodem na to, że małe jest piękne. Jego nieco ponad 21 km2 powierzchni to raj zarówno dla miłośników przyrody, jak i amatorów wiekowych zabytków. Pełen pięknych widoków, rzadkich i chronionych zwierząt, skał o niecodziennych kształtach, zamków i jaskiń.

Jeśli zdecydujesz się go odwiedzić, koniecznie udaj się do Doliny Prądnika. Niesamowite widoki pełne dowodów na nieprzeciętną kreatywność matki natury spotykają się tam z wytwórami ludzkimi, które zasłużyły sobie na zachowanie. Znajdziesz tam:

Zamek w Pieskowej Skale - historia tego zamku sięga początków XIV wieku i czasów królów z dynastii Piastów: Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku ta oryginalna gotycka budowla obronna przekształcona została w rezydencję renesnasową. Wokół zamku znajduje się park krajobrazowy, a na jego terenie m.in skała o przedziwnym kształcie - Maczuga Herkulesa.

Zamek w Ojcowie - zbudowany w drugiej połowie XIV wieku. Dziś to w większości ruiny. Najlepiej zachowała się brama wjazdowa.

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego - prezentuje eksponaty związane przede wszystkim z przyrodą Doliny Prądnika - florą, fauną, geologią (rekonstrukcja jaskini), czy ochroną środowiska.

Skały, w tym Maczuga Herkulesa i Rękawica - nietypowe skały to jedna z wizytówek parku. Najsłynniejsza jest Maczuga Herkulesa - ma 25 metrów wysokości, na jej szczycie znajduje się krzyż upamiętniający wspinaczkę z 1933, związanych jest z nią wiele legend. A czy przypomina broń słynnego Herkulesa? O tym przekonajcie się już sami.

Jaskinia Ciemna - największa jaskinia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (ok. 230 m długości). Uważa się, że już 125 tys. lat temu była siedliskiem ludzi pierwotnych. Przed jaskinią znajduje się tzw. Oborzysko - rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków.

Druga największa dolina Ojcowskiego Parku Narodowego - Dolina Sąspowska - kryje w sobie jedną z największych okolicznych atrakcji:

Jaskinię Łokietka (znana też jako Jasknia Królewska i Grota Łokietka) - ta długa na ponad 320 metrów jaskinia znana jest dzięki pewnej legendzie, której zawdzięcza także swoją nazwę. Otóż przyszły król Polski Władysław Łokietek właśnie tutaj schronił się, uciekając z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu podobno pająk, który zasłonił wejście do jaskini pajęczyną. Dziś wszystkie komory wewnątrz jaskini noszą nazwy upamiętniające to wydarzenie. A wejścia strzeże intrygująca brama w kształcie pajęczej sieci. Jaskinia jest w pełni przystosowana do potrzeb turystów - posiada elektryczne oświetlenie, drewniane schody i oddanych przewodników.

 

2. Kopalnia soli w Wieliczce, 15 km na południowy-wschód od Krakowa

 

 

Wieliczka to 20-tysięczne miasto, które na mapie Polski wyróżnia unikatowa w skali światowej Kopalnia Soli “Wieliczka”. Sól kamienną wydobywano tu już w XIII wieku. Ta potężna kopalnia została w 1978 wpisana na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku odwiedza ją ponad milion turystów z Polski i zagranicy, którzy podziwiają jej imponujących rozmiarów wnętrzne, solne rzeźby, kaplicę świętej Kingi i jedyny w swoim rodzaju klimat.

 

3. Kalwaria Zebrzydowska, ok. 30 km na południowy-zachód od Krakowa

 

 

Kalwarie powstawały od XV wieku jako zespoły kościołów/kaplic symbolizujących stacje Męki Jezusa Chrystusa. Kalwaria Zebrzydowska jest najstarszą (1604) i najsłynniejszą kalwarią w Polsce. Jest bardzo ważnym ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, wpisanego w 1999 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

4. Tyniec, ok. 12 km na południowy-zachód od centrum Krakowa

 

 

Tyniec był swego czasu samodzielną wsią, dziś stanowi oficjalnie część Krakowa. Jego wyjątkowość pozwala nam jednak wyodrębnić go raz jeszcze i gorąco zachęcić do odwiedzin. Znajdziesz tu słynne opactwo benedektynów - Klasztor Benedyktynów w Tyńcu. Wybudowane zostało w XI wieku w stylu romańskim, a w wieku XV częściowo przekształcono je na styl gotycki. To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce, pięknie położony na wapiennej skale nad Wisłą. Tyniec słynie też ze wspaniałej przyrody, której lwia część znalazła się w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

 

5. Dolina Bolechowicka, ok. 18 km na północny-zachód od Krakowa

 

 

Jedna z najkrótszych podkrakowskich dolin, jednak bardzo atrakcyjna widokowo. Do wsŧąpienia zachęca naturalna brama, składająca się z dwóch 30-metrowych skał wapiennych: Filar Abazego i Filar Pokutników. Doskonałe miejsce do wspinaczki i wypoczynku w pięknym, intensywnie zielonym krajobrazie.  

 

6. Dolina Kobylańska, ok. 20 km na zachód od Krakowa

 

 

4-kilometrowa, położona w granicach wsi Kobylany i Karniowice, w większości na Wyżynie Olkuskiej. Dolina Kobylańska to malownicze widoki i gratka dla wspinaczy. W wyżłobieniu skalnym po wschodniej części znajdującego się tuż za wejściem do doliny wąwozu odnajdziecie kapliczkę objawienia Matki Boskiej. Prowadzą do niej wykute w wapniu schody.

 

7. Dolina Będkowska, ok. 23 km na zachód od Krakowa

 

 

Trochę mniej znana niż dwie powyższe, ale bez wątpienia warta wspomnienia. Dolina Będkowska ma aż 7-8 kilometrów długości, a większość jej powierzchni zajmuje wąwóz o stromych ścianach wschodnich i łagodniejszych zachodnich. Oferuje niesamowite możliwości dla amatorów wspinaczki oraz tych, którzy chętnie podziwiają niezwykłe formy skalne. Do najsłynniejszych należą Czarcie Wrota, Iglica oraz… Dupa Słonia (zwana także Zamczyskiem).

 

8. Wadowice, 50 km na południe od Krakowa

 

 

Wadowice położone są od Krakowa trochę dalej, niż większość z wymienionych tu lokalizacji. Nie na tyle daleko jednak, by ich siła przyciągania nie kusiła wielu turystów odwiedzających stolicę małopolski. Wadowice znane są przede wszystkim jako rodzinne miasto papieża-Polaka Jana Pawła II. Odwiedzić możesz m.in. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP, którą papież odwiedzał przy okazji każdej wizyty w Polsce.

 

9. Lanckorona, 30 km na południe od Krakowa

 

 

Mówią, że Lanckorona to miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Ta niewielka wioska, do 1934 przez blisko 500 lat posiadająca prawa miejskie, zaskakuje klasyczną, drewnianą zabudową i charakterystycznym dla średniowiecza układem urbanistycznym. Przechadzka po rynku lanckorońskim to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Nie brakuje też okazji do kontaktu z naturą - te zapewniają szlaki turystyczne wokół Lanckorońskiej Góry, gdzie znajdziecie także ruiny XVI-wiecznego zamku w Lanckoronie.

 

10. Oświęcim, 65 km na zachód od Krakowa

 

 

40-tysięczne miasto położone niemal na samym krańcu województwa małopolskiego. Co roku staje się celem podróży licznych turystów z Polski i zagranicy. Odwiedzają oni były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), który podczas II Wojny Światowej stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów, wśród jego ofiar znaleźli się też Polacy i inne narodowości. Obóz ten to niezwykłe miejsce, które przypomina o smutnych wydarzeniach z historii XX wieku. Pozwala choć po części zrozumieć tragedię, jaka rozgrywała się wówczas w Europie i na całym świecie.